East Black Sea Plateau

Experience
Trip
Turkey, Çamlihemsin, Macahel, Trabzon, Rize
Activity Duration:
7 Days
Cancel up to:
Until 15 days

EN

✪ Doğu Karadeniz'in en güzel noktaları

✪ Manzarası ile nefes kesen Gito, Sal & Pokut Yaylaları

✪ Ekolojik yapısıyla ünlü Fırtına Vadisi, Mençuna, Maral & Palovit Şelaleleri 

✪ Tarihi konaklar, köprüler, Rize’nin göz alıcı yaylaları, Macahel ve yaylaları

✪ Şelaleler, göller, kaleler ve birbirinden güzel köyler, Leziz yöresel yemekler

✪ Çocuk İndirimi: Aile başına 1 çocuk %20 indirimlidir. Rezervasyon aşamasında opsiyonlar bölümünden çocuk eklemesi yapabilirsiniz


PROGRAM

1. Gün TRABZON, NORDIC, KALE-i BALA 🏰

Trabzon Havalimanı’nda saat 09:00’da rehberinizle buluştuktan sonra aracımızla Fırtına Vadisi’ne doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 1,5 saatlik sahil yolu yolculuğundan sonra vadiye giriş yapacağız. Yöresel öğle yemeği molasının ardından otelimize yerleşiyoruz. Biraz dinlendikten sonra Kale-i Bala’ya doğru yola çıkıyoruz. 

Kale-i Bala yani Yukarı Kale meşhur Zil Kale ile aynı tarih ve amaca hizmet etmek için inşa edilmiş fakat günümüze Zil Kale kadar sağlam gelememiş. Bunun yanında konumu ve manzarası ile kardeşini aratmıyor. Ve burcuna kadar çıkılabiliyor. Kalenin çevresindeki eski evler de güzel fotoğraf veriyor. Kale ziyaretinden sonra aşağıya inen sağı solu orman yolda biraz yürüyüp otelimize geri dönüyoruz. Yolda fotoğraf molaları verilebilir. Çünkü vadinin bu kısmında yol dereye çok yakın gidiyor ve bize güzel manzaralar sunuyor. 

Akşam yemeğimiz otelde.

Konaklama Tipi: Dağ / Yayla Oteli

 

2. Gün GİTO YAYLASI, GİTO TEPESİ, BADARA MEZRASI, ŞİMŞİRLİK 🌄

Bugün bölgenin özgünlüğünü korumuş yaylalarından birine gidecek, zirvesine yürüyüş yapacak, Ambarı Yaylası ve Badara Mezrasını ziyaret edip bir Şimşir ormanında dolaşacağız. Bir de Hemşin mahallesi var, eski evler, ahşap harikalar…

Aracımızla otelden ayrıldıktan sonra yaklaşık 1 saatlik yolculukla 2050 metre yükseklikteki Gito Yaylasına varıyoruz. Fırtına Vadisine hakim bir konumda; Pokut Yaylası, Çat Köyü, Badara Mezrası, Altıparmak Dağları ve hatta hava berraksa Gürcistan Dağları manzaramızı oluşturacak. Aracımızla yaylanın girişinde indikten sonra yaylanın en üstündeki eve kadar 20 dakikalık bir yürüyüş yapıyoruz. Daha sonra yaylanın üstünde göreceğiniz tepeye yürüyüş yapacağız. Bu yürüyüşü herkes rahatlıkla yapabilir. Yaklaşık yarım saat sonra tepeye varmış olacağız. Burada manzara inanılmaz. 360 derecelik bir panaromaya sahip denizi de gören bir nokta. Daha sonra aşağıya ineceğiz ve öğle yemeği için yola devam edeceğiz.

Öğle yemeğinin ardından aşağıya iniş başlıyor. Aracımızla önce Badara Mezrasına (Burası küçük bir yayla. Önündeki küçük göleti ile güzel fotoğraf veriyor.) ardından da vadi tabanındaki Şimşir ormanına gideceğiz. Hiç şimşir ormanında yürüdünüz mü bilmiyoruz ama değişik bir görselliği var. 

Buradan sonra otelimize geri döneceğiz. 

Konaklama Tipi: Dağ / Yayla Oteli

 

3. Gün SAL YAYLASI, POKUT YAYLASI, MOLLAVEYİS KÖYÜ – ÇİNÇİVA KÖYÜ YÜRÜYÜŞÜ 🏞️

Bugünkü turumuz Sal ve Pokut Yaylaları‘na. Hava durumu ve koşullara göre uygun araçla çıkacağımız Pokut ve Sal defalarca dergilere konu olmuş, 2000 metre yükseklikte muhteşem güzellikte iki yayla. Tepe üstüne kurulu bu yaylalardaki tüm evler tamamen ahşap. Bakirliğini korumuş yaylalar vahşi bir ormanla çevrili. Manzara ise doyulmaz. Sal Yaylası’nın önündeki geniş çimenlik alan ve arkasında dizili yayla evleri farklı bir güzellik sunuyor. Hele Sal’ın üstündeki bankta oturmak etrafı seyredip, temiz havayı ciğerlere çekmek anlatılmaz yaşanır denen şeylerden. İki yayla arasında yapacağımız yarım saatlik düz orman içi yürüyüş güne ayrı bir güzellik katacak. Bu kısa yürüyüşün ardından bu sefer Pokut Yaylası’nın manzarasının keyfini çıkarıyoruz.

Bir yandan deniz, bir yandan Kaçkar, bulut denizi ve bulutlardan başını çıkarmış dağ adacıkları. Etrafı balta girmemiş bir doğal yaşlı orman ile çevrili olan Pokut’a doyamayacaksınız. Pokut, bölgedeki en korunmuş yaylalardan biridir. Çarpık yapılaşmaya izin verilmez hatta elektrik kabloları bile yer altındadır. Sal ve Pokut Yaylası’nda keyif yaptıktan sonra yerel yaşama dokunmak için Mollaveyis Köyü’ne gideceğiz. Burada öğle yemeğimizi aldıktan sonra günün ikinci etabına başlıyoruz. Mollaveyis Köyü’nden Çinçiva Köyü’ne (Şenyuva) yürüyüş yapacağız. Parkurun tamamı orman içindedir. Etrafımız kestane, ıhlamur ve ladin ağaçlarıyla kaplı olacak. 45 dakikalık bir yürüyüş sonrası Zizna Bölgesi’ne varmış oluyoruz. Ardından buradaki tarihi konakları ziyaret ediyoruz. Sonrasında Zizna’dan ayrılıp yürüyüşümüze devam edeceğiz. Orman içerisindeki patikalardan Çinçiva Köprüsü’ne kadar yaklaşık 1 saat 15 dakikalık bir yürüyüş daha yaparak günü tamamlıyoruz. Tüm grup tarihi Çinçiva Köprüsü’nde fotoğraf çektirip otelimize gidiyoruz.

Konaklama Tipi: Dağ / Yayla Oteli

 

4. Gün MASELEVAT VADİSİ, KURİKASTA, ÇOPUNİ ŞELALESİ, PİMBİLONA YAYLASI, TATSKERİ YAYLASI 🌳

Maselevat bölgenin az bilinen ama en güzel vadilerinden biri. Bugün hem vadi içine girip hem de Tatskeri Yaylası'na çıkacağız. Sabah otelimizden ayrıldıktan sonra Çamlıhemşin merkeze geliyoruz. Kısa bir alışveriş molasından sonra aracımızla Bölgenin en büyük köyü Topluca (Tcano) Köyü üzerinden bir dağ aşıp Maselevat vadisine giriyoruz. İlk durağımız Kurikasta. Zamanında Hemşin’lilerden para ile alınmış bir yer olan Kurikasta artık bir Laz yerleşimi. Orroce, Botronca ve Zisto derelerinin birleştiği, eski değirmenlerin ve bebek Maselevat köprüsünün yer aldığı Kurikasta’da ahşap camiyi ziyaret edip eski mahalleler arasındaki patikaları kullanarak yürüyüş yapıyoruz. İsteyenler buz gibi derelerde yüzebilir. 1-2 saatlik hafif yürüyüşten sonra dönüşte Çopuni Şelalesi’ni ziyaret ediyoruz. 

Öğle yemeğini alacağımız ve öğleden sonraki yürüyüşleri yapacağımız yer olan Tatskeri yaylasına doğru yola çıkıyoruz. Öğle yemeğimizi alıp biraz manzara karşısında dinlendikten sonra yürüyüşümüze başlıyoruz. Bir dağ sırtı boyunca yapılacak olan yürüyüş Altıparmak dağları ve Karadeniz manzarasında olacak. Sırasıyla Pimbilona, (Pimbili Lazca’da sakal demek. Ağaçlardan sarkan likenlerin sakala benzetilmesinden dolayı bu ismi almıştır) Çifte Puarlar ve Boçonuzu Yaylası'nı kapsayan yürüyüşümüzü yapacağız. Toplamda 3-4 saat süren yürüyüş biraz uzun olabilir ama zorluğu yoktur. Yürüyüş sonrası çay molası verip Otelimize doğru aynı yoldan dönüşe geçiyoruz. 

Konaklama Tipi: Dağ / Yayla Oteli

 

5. Gün KARAGÖL, MACAHEL, CAMİLİ KÖYÜ, MARAL ŞELALESİ 🌊

Sabah erken kahvaltının ardından Macahel’e doğru yola çıkıyoruz. Bugünkü yolculuğumuz biraz uzun sürecek fakat Doğu Karadeniz’in en önemli ve özgünlüğünü korumuş yerlerinden biri olan Macahel’i göreceğiz.

Bu yolculuk sırasında yolumuzdan biraz saparak Borçka Karagöl’ü ziyaret ediyoruz. Bir heyelanın bu kadar güzel bir sonuç vermesi şaşırtıcı. 19. yy başlarında Klaskur Yaylası yakınlarındaki bir tepede oluşan heyelan Klaskur deresinin önünü kapatmış ve bu tabiat parkı statüsündeki göl oluşmuş. Karagöl ziyaretinden sonra Macahel’e doğru devam ediyoruz. Camili Köyü ikinci ziyaret noktamız. Köyü gezip ahşap mimarisiyle dikkat çeken camiisini fotoğraflıyoruz. Camili Köyü’nden ayrıldıktan sonra rotamızı Maral Köyü’ne çeviriyoruz. Maral’da Sevda ablanın yerinde öğle yemeğimizi alıp yarım saat sürecek Maral Şelalesi yürüyüşümüze başlıyoruz. 

Maral Şelalesi, Türkiye‘nin tek kırımdan dökülen en yüksek şelalesidir. 63 metrelik Maral Şelalesi’ni yukarıdan seyredebileceğiniz gibi rehberle beraber dik patikayı inip çıkmayı göze alanlar şelalenin altında yüzme şansı da yakalayabilirler. Şelale gezisinin ardından Maral Köyü’ndeki otelimize yerleşiyoruz.

Konaklama Tipi: Dağ / Yayla Oteli

 

6. Gün GORGİT YAYLASI, ANIT ORMAN 🌲

Bugünkü programımızda Gorgit Yaylası var. Toplam yürüyüşümüz anıt ormanlar içindeki patikadan 4.5 saat kadar sürecek.

Sabah Maral’ın eşsiz manzarasına karşı kahvaltınızı yaptıktan sonra enerjimizi toplayıp aracımızla yürüyüşe başlangıç noktasına gidiyoruz. Parkur üzerinde Gürcü Köyleri, yaşlı Anıt Ormanları göreceğiz. En son nokta Gorgit Yaylası.

Yürüyüşe hafif bir eğimle başlıyoruz ve bu hafif eğim uzunca bir süre devam edecek. Anıt ormanın içinden geçtikten sonra patika yaylaya kadar biraz dikleşiyor. Kısa molalarla rahatlıkla yürüyebileceğiniz bir parkur. Dereyi geçtikten sonra yaylaya çok az kaldı demektir. Son gazı aldıktan sonra Gorgit’e varıyoruz.

Burası 1700 metre yükseklikte Karçal Dağı’na bakan ve halen yaşayan bir yayla, önünde çok geniş bir çimenlik alan ve bu alanın ortasında kocaman bir ağaç var. Tam gölgesinde uzanıp yorgunluk atılacak bir yer.  Vaktimiz kalırsa yarım saatlik yürüyüşle isimsiz şelaleye gidiyoruz. Yaylaya yanımızda getirdiğimiz kumanyamızı yedikten sonra araçtan ayrıldığımız noktaya yine aynı yoldan dönüyoruz. Pansiyonumuzda akşam yemeğimizi aldıktan sonra uykumuz gelene kadar pansiyon sahipleri ile yapacağımız samimi muhabbette Macahel hakkında yerel ağızlardan bilgi edineceğiz.

Konaklama Tipi: Dağ / Yayla Oteli

 

7. Gün MENÇUNA ŞELALESİ, ÇİFTEKÖPRÜ, TRABZON ✈️

Bugün sabah kahvaltımız sonrası Trabzon’a doğru dönüş yolculuğumuz başlıyor. Biletini Hopa üzerinden almış olan misafirlerimizi Hopa Havaş terminalinden uğurluyoruz. Trabzon’dan uçacak yolcularımızın ise göreceği bir-iki yer daha var. 

Hopa’dan 15 dakikalık bir yolculukla Arhavi’ye vardıktan sonra içeriye doğru girerek Mençuna Şelalesi’ne doğru ilerliyoruz. Bölgede 2 taş köprüyü bir arada görebileceğiniz tek yer olan Çifteköprü’yü de ziyaret ettikten sonra aracımızla Mençuna Şelalesi yürüyüş parkurunun başına geliyoruz. Patikadan yapılan yürüyüşle yaklaşık 45 dakikada şelaleye varıyoruz. Şelale doğa severler tarafından 3-4 yıldır ziyaret ediliyor. Yaklaşık 70 metreden dökülen şelale yüksek bir debiye sahip değil fakat görsel olarak bizleri tatmin edebiliyor. Altındaki gölete girilebilir.

Aynı yoldan geri dönüp sahil yolunu kullanarak Trabzon Havaalanı’na doğru yolumuza devam ediyoruz. Kalan zamana göre yolda Rize Bezi ve Sürmene Bıçağı satış noktalarına uğrayacağız. Saat 18.00 civarı havaalanındayız. Maalesef tur bitti veda zamanı.


NOT: Konaklanacak otel ve pansiyonların durumuna göre programa tersten de başlanabilir.

NOT: Hava koşullarına göre manzara seyri açısından gidilen yaylaların sırası değiştirilebilir.

NOT: Hava ve yol koşulları sebebiyle gidilemeyen yaylaların yerine koşulların uygun olduğu başka bir yaylaya gidilecektir.


YEMEKLER

Mümkün olduğu kadar sizlere yöresel lezzetler tattırmak istiyoruz. Öğle yemekleri de gidilen yere göre bir tesiste, köy evinde veya kumanya şeklinde olacaktır. Kumanyalar fiyata dahildir. Yemek konusunda tatmin olacağınızı söyleyebiliriz.

Malzemesini temin edebildiğimiz her Karadeniz yemeğini üşenmeden yapmaya çalışıyoruz. Fakat bilirsiniz ki sezonluk yemekleri sezon dışında yapamıyoruz.

Öğle yemeklerinde; bölgedeki tesis ve restoranlar kullanılacaktır. Rehberiniz bu konuda size önerilerde bulunacak. Bunun dışında herhangi bir tesisin olmadığı yerlere yapılacak gezilerde kumanya hazırlanacaktır.

Vejeteryan katılımcıların önceden bilgi vermesi gerekmektedir.


ÖNEMLİ NOTLAR

● Mücbir haller dışında yeterli sayıya ulaşamaması dışında tur iptal edilmez. Turun şirket tarafından iptali halinde, tur ücreti iade edilir. 

🏕️ Doğa Aktiviteleri Giyim ve Malzeme Listesi için tıklayınız.


Services

Included Services
 • Professional guidance service
 • 6 night hotel accommodation,6 breakfast,6 dinners
 • All round transportations
 • Airport transfers
 • All trips
 • Entrance to archeological sites and museums
 • Treats
 • TURSAB mandatory insurance
 • Smiling faces and quality service
 • Turkish traditional music funs
Excluded Services
 • Transportation to and from Trabzon
 • Lunches
 • Rafting
 • Adventure park activity fees
 • All extras in hotels and during meals
 • Services which are not in inclusives

Optional Services
 • Single accommodation: 17 EUR

Accommodation

 • EN

  1. Gün: Fırtına Vadisi ya da Ayder Yaylası/Rize

  2. Gün: Fırtına Vadisi ya da Ayder Yaylası/Rize

  3. Gün: Fırtına Vadisi ya da Ayder Yaylası/Rize

  4. Gün: Fırtına Vadisi ya da Ayder Yaylası/Rize

  5. Gün: Maral Köyü - Macahel/Artvin

  6. Gün: Maral Köyü - Macahel/Artvin


  Çocuk konaklaması

  • 0-5 Yaş ucretsiz çocuklar Ebeveyn ile aynı yatakta yatar. Ayrı yatağı yoktur. Araçta koltuğu yoktur. (Tesis dolu ve müsaitlik yoksa)
  • 6-12 Yaş indirimli çocuklar ebeveyn ile aynı odada kalır. Ayrı odası yoktur.

  Single konaklama

  Öncelikle Karadeniz turlarında tesislerin yetersizliğinden dolayı single konaklamalarda kontrolümüzde olmayan durumlar oluşabilmektedir. Turlarımıza tek başına katılan kişiler aksi belirtilmedikçe (single konaklama farkını ödemedikçe) bir hemcinsiyle aynı odaya yerleştirilir.

  Katılımcılar single farkı ödeyerek odada tek başına kalmayı tercih ederlerse tesislerin müsaitliğine göre ve rezervasyon sırasına göre tek konaklama sağlanmaya çalışılır. Fakat bu durum tesisten tesise göre değişebilir. Yani bir gün odada tek kalabilirken diğer gün eşleşmek durumunda kalınabilir, bu bazen önceden tahmin edilemeyebilir.  Bu durumda tek kalamadığınız günün ücreti iade edilir.

Transportation

 • EN

  • Hemen hemen bütün havayollarının sabah uçuşu bulunmaktadır.
  • En geç 09:30’da Trabzon’da olacak şekilde istediğiniz herhangi bir havayoluyla gelebilirsiniz. Bu saatten önce gelenler beklemek, geç gelenler ise kendi imkanları ile grupla buluşmak durumundadır. 
  • Dönüş günü katılımcılarımızı en geç 16:30′da Trabzon Havaalanı’na bırakmış oluyoruz.
  • Dönüş uçuşunuzun saat 17:50 veya sonrasında olması gerekmektedir.
  • Tur boyunca yapılacak ara transferlerimizi ise arazi şartlarına en uygun araç olan Volkswagen Crafter veya Mercedes Sprinter ile yapıyoruz.  
  • Not: 0-6 yaş ücretsiz çocukların transfer araçlarında koltuğu yoktur. Ebeveyn kucağında yolculuk yapar (Tur dolu ve araç müsait değilse)
  • Uçak biletlerinizi Aktivido'dan alabilirsiniz!Rezervasyon aşamasında notlar bölümüne isteğinizi belirtiniz.

Location

77

/ person


Expired
Instant Share With:

You might also like...

77

/ person

Expired