EN Tazı Kanyonu Doğa Yürüyüşü

Experience
Daily
Turkey, Alanya, Antalya
Activity Duration:
1 day
Cancel up to:
Until 2 days
EN

Antalya Trekking Turu– Muhteşem Tazı Kanyonu | Bilgelik Vadisi
Bölge: Köprülü Kanyon– Manavgat – Antalya | Türkiye

Doğa harikası son dönemlerin gözdesi Tazı Kanyonu, her yıl binlerce kişinin rafting yaptığı Köprülü Kanyon’un sarp yamaçlarında bulunmaktadır.

Tazı kanyonu muheşem manzarası ile sizi büyüleyecektir. 500 metre derinliğe sahip kanyonu baktığınızda fantastik bir manzaradan gözünüzü alamayacaksınız. Kendinize geldiğinizde yürüyüşe devam edeceğiz.


PROGRAM

2000 yıllık Oluk köprünün üzerinde rafting yapanları seyrettikten sonra yürüyüşümüze başlıyoruz. Köprünün her iki taraflarında buz gibi patlayan kaynak suları vardır, dileyen buradan sularını doldurabilir.

Tazı Kanyonu bölgesindeki köprüden manzarayı seyrettikten sonra orman patikasından yürümeye başlayacağız. Patikamız, kırmızı beyaz işaretlenmiş Aziz Paul yoludur. Hristiyanlığın meşru olduğu 3. yüzyıl ortalarında Aziz Paul’un Kudüs şehrinden yola çıkarak Avrupa’ya uzanan büyük yolculuğunda bir kaç defa kullandığı Anadolu toprakları belirlenip Kate Clow ve ekip arkadaşları tarafından işaretlenmiştir. Hatay ve Tarsus üzerinden geldiği gibi Gemiler ile Kıbrıs üzerinden de gelmiştir. Yolun işaretli bölümleri Aspendos ve Perge antik kentlerinden başlayarak Isparta Adada antik kentinde birleşir ve Yalvaç’ta son bulur. 500 kilometrelik bu yol Likya yolundan sonra en uzun parkur olarak Ekoturizme kazandırılmıştır.

Yer Köprü
Orman içerisinde nehir kıyısında işaretlemeleri takip ederek Yerköprü’ye ulaşıyoruz. Burada yol ikiye ayrılmaktadır. Sol taraf dik bir yamaçta zorlu bir tırmanış yapılarak “Adam Kayalar” arasından Selge antik kentine ulaşmaktadır.

Biz sağ taraftaki 2 kilometrelik orta zorluktaki irtifa artışı olan patikayı izleyerek Tazı yoluna ulaşacağız.

Patikalarda yükselirken geride büyük bir ormanlık alan içerisinden geçen nehri ve sarp yamaçları bırakacağız.

Tepeye ulaştıktan sonra orman yolunda kolay bir yürüyüş ile kanyon girişine varacağız. Sapaktan içerilere bir kaç yüz metre ilerleyince bir anda karşımızda inanılmaz bir boşluk muhteşem bir manzara çıkacak.

Fotoğraf heyecanı
500 metrelik dik uçurum duvarları arasında kıvrılan Köprüçay. Kırlangıçlar, şahinler… Kuşlar bile bizden aşağılarda uçuş yapıyorlar. Yoğun geçecek fotoğraf çekimleri sonrası bir taşın üzerine oturup seyre dalacaksınız.

Bir vakit gelip buradan ayrılmak gerektiğinde içinizi bir hüzün kaplasa da sahip olduğunuz resimlerin hazzı ile ayrılacağız. 1 km kadar orman yolunda yürüdükten sonra aracımıza binerek dönüş yapacağız.


OPSİYONEL

Çıkışlar daha fazladır, genel olarak zorluk seviyesi orta zor parkur sınıfına girmektedir. Güzergah üzerinde su kaynağı başlangıçta vardır. Yürüyüşe katılmak istemeyenler kanyona en yakın noktaya kadar araç ile gelebilirler. Orman yolunda 1,5 km yürüyüş mesafesi vardır.


ÖNERİLERİMİZ

Mevsime göre; Spor ayakkabı, yedek kıyafet, şapka, bandana, güneş gözlüğü, güneş kremi, su, atıştırmalıklar, kuru meyve, çerez, kullandığınız ilaçlar, fotoğraf makinesi, mayo ve deniz havlunuzu getirmeniz.

Vücudu havalandıran teri tutmayan gerektiğinde değiştirilmesi kolay bir kaç kat sportif kıyafetler giyilmesi.Teri tutan yünlü kalın giysilerden uzak durulması.

Hafif yağmurlu günlerde panço ve yağmurluk kullanılarak rahatça yürüyüş gerçekleştirilmektedir.


ÖNEMLİ NOTLAR

Sıcak havalarda güneş ışıklarının direkt gelmediği öğleden sonraları başlatmaktayız. Aşırı sıcak, çok yağış, rüzgar, gök gürültüsü olduğu durumlarda iptal edilmektedir.

Turumuz rehber eşliğinde, koşuşturmaktan uzak özel bir turdur. Rehberimizle birebir konuşmaktan çekinmeyin. Zaman bakımından esnek diye tabir edebiliriz ve amacımız sizin rahat ve eğlenceli vakit geçirmenizdir. 

Turlarımıza belli günlerde organiz edilmektedir. Haftanın her perşembe günü turumuz vardır. Rezervasyonunuz aşamasında ödemeniz "Ödeme Kontrol Güvencesi" tarafından saklanır. Kapasite durumu veya hava şartları nedeniyle tur iptal edilir veya onaylanmazsa, ücretiniz anında kartınıza iade edilir. 

 

Services

Included Services
  • Transportation (Antalya Region)

Accommodation

  • This activity does not contain accomodation.

Transportation

  • Please pay attention to onboarding locations and schedule.

Location

13

/ person


Expired
Instant Share With:

You might also like...

13

/ person

Expired